Pažinkite įkvepiantį Paryžių!
2017 . 04 . 13
Idėja: Karolina Aleksandravičiūtė; tekstas ir nuotraukos: Monika Repčytė

Dar net neatsikrausčiusi į Paryžių, meilę šiam miestui ji jautė jau ketverius metus. Visai nesvarbu, jog prieš tai ten lankėsi vos trejetui dienų – šis miestas ją paprasčiausiai užbūrė. „Kai reikėjo rinktis, kur studijuoti, nekilo jokių abejonių. Paryžius mane žavi ne tik meno, kultūros ir istorijos dvasia, bet ir tuo, jog net nekyla mintis pasakyti, jog čia – studentų ar dirbančių žmonių miestas. Tai miestas, kuriame tiesiog be galo gera gyventi, juo mėgautis“, – mintimis apie Paryžių dalijasi žurnalistė, tinklaraštininkė, istorijos studentė Monika Repčytė. „Kartais socialiniuose tinkluose mėgstama juoktis, jog tam tikra vieta (restoranas, viešbutis ar kt.) puikiai tinka instagramui, tačiau čia, Paryžiuje, mane užklumpa atvirkštinis jausmas – atrodo, jog visa realybė perteikta per instagramo filtrą. Skirtumas tik toks, jog čia niekas nesuvaidinta.“ Monika atvirauja, kad kasdien išgyvenamos grožio akimirkos pakylėja ir praskaidrina, įkvepia mokslams ir darbams. „Šiam šviesiam miestui esu be galo dėkinga už visus kūrybinius impulsus“, – šypteli mergina.

 

Įdomiausios miesto vietos.

 

Parc des Buttes-Chaumont. Šį parką atradau atkakliai naršydama internete po netradicinius kelionių tinklaraščius, patariančius, ką neturistiško galima pamatyti mieste. Ne itin išvaizdžioje miesto dalyje (19-oje apskrityje) esantis parkas užburia savo dydžiu ir grožiu, kuris niekuo neprimena visų kitų Paryžiaus sodų. Visai netoliese galima rasti ir kitą parką, iš kurio atsiveria nuostabi miesto panorama – Parc de Belleville.

 

Sen Žermeno vienuolynas. San Žermeno kvartalas pats savaime užburia savo atmosfera ir jaukumu, tačiau ypatingą įspūdį kiekvieną kartą ten bevaikščiojant palieka būtent šis statinys. Nors Paryžiuje yra ne viena įspūdinga bažnyčia (man asmeniškai niekas nepralenks Šventosios Širdies bazilikos Montmartre), šis primityvaus gotikinio stiliaus šedevras, į kurią užsuku gana dažnai, kiekvieną kartą nustebina savo rimtimi, didingumu bei karališka spalvų palete.

 

Fondation Louis Vuitton. Šis muziejus, esantis Bolonės miške (Bois de Boulogne) Paryžiaus pakraštyje, išsiskiria ne tik netradicine vieta, bet ir išskirtinėmis meno parodomis. Jį drąsiai galėčiau pavadinti vienu didžiausių savo atradimų Paryžiuje. O prie pat muziejaus yra ir labai gražus parkas – Jardin d’Acclimatation.

 

Konceptinė parduotuvė „Merci“. Visas pasaulis ją žino dėl mielo mažo automobilio, stovinčio vidiniame parduotuvės kieme, tačiau mane ši vieta sužavėjo ir savo stilingu interjeru, asortimentu bei senoviniu knygynėliu, kuriame galima dar ir labai skaniai pavalgyti.

 

Žalioji promenada virš miesto (Coulée verte René-Dumont) 12-oje apskrityje. Kiekvieną kartą, vartydama kelionių gidus, nustembu neradusi šios vietos – tai viena įspūdingiausių, spalvingiausių ir pavasariškiausių pasivaikščiojimo vietų mieste (itin rekomenduoju pavasario gale – vasaros pradžioje).

 

Įdomiausi vietinių gyventojų įpročiai ir ritualai.

 

Rytinis apsilankymas kepyklėlėje. Anksčiau galvodavau, jog tai tėra mitas, tačiau kiekvieną rytą, o ypač savaitgaliais, matau eiles paryžiečių (ypač – senyvosios kartos žmonių), namo nešinus šviežiomis bagetėmis ir pyragėliais.

 

Laikraščių kultūra. Mane nustebino laikraščių įvairovė ir tai, jog žmonės gali praleisti kelias valandas kavinėje, godžiai, tačiau ramiai ir tarsi sustabdę laiką skaitydami dienos naujienas, gerdami tą patį vieną mažytį puodelį kavos. Tikrų tikriausia antitezė šiuolaikinio gyvenimo skubėjimui, nejučia priverčianti ir pačiai sulėtinti tempą. Taip pat mane pakeri parkuose sėdintys ir knygas skaitantys žmonės. Jų rankose dažniausiai pastebiu ne tik filosofinius veikalus, visame pasaulyje pripažintus literatūrinius šedevrus, tačiau ir jaunųjų rašytojų darbus. Kas galėtų būti didesnė prabanga?

 

Muziejų kultūra. Muziejų yra visuose miestuose, tačiau Paryžiuje jų yra nesuskaičiuojama galybė – iki šiol keista, kai matydama parodų afišas atrandu dar nematytų vietų adresus. O ir patekti į juos yra didelis iššūkis – patys miesto gyventojai aktyviai ir noriai lankosi visose parodose. Mano favoritai, neminint didžiųjų muziejų, yra Dekoratyviųjų menų muziejus (Musée des Arts Decoratifs) ir Musée Jacquemart-André, puiki nišinė pamaina Luvrui.

 

Betarpiškas ryšys tarp žmonių. Nežinau, ar tai būdinga tik Paryžiui, tačiau jau po keletos apsilankymų/pasisveikinimų tave atpažįsta ir vardu kreipiasi ne tik pardavėjos kepyklėlėse, bet ir kavinių padavėjai, laikraščių stendų pardavėjai.

 

Nesibaigiantis garsinio signalo naudojimas gatvėse.

 

Juodos spalvos kultas. Paryžiečiai be galo mėgsta juodą spalvą – jai buvo skirtas ir praėjusių metų mados žurnalo „Vogue“ rugsėjo numeris. Juodos spalvos kultas – atsvara miesto šviesai ir gaivai.

 

IMG_8628

11363718_821138818007620_1694882737_n

 

Stilingos ir/arba skanios vietos Paryžiuje.

 

Butikas „Colette“. Be jokių abejonių, šiai vietai skirčiau stilingiausio butiko vardą. Mano mėgstamiausia vieta ten – tarptautinių ir konceptualių žurnalų stendas.

 

Strada Café. Stilinga ir jauki kavinukė prie pat Panteono, o netoliese – ir žavieji Liuksemburgo sodai.

 

Restoranas „Luisa Maria“. Skamba ne itin paryžietiškai, tačiau užsinorėjus skanios picos šis restoranas man atrodo vienas jaukiausių ir geriausių pasirinkimų.

 

Kavinė „Coutume“. Paryžiečiai kalba apie skaniausią kada nors gyvenime ragautą kavą, o man ši vieta asocijuojasi su skaniausiais pusryčiais… Tiesa, meniu keičiasi nuolat, tad kiekvieną kartą užsukus galima išbandyti vis kažką naujo.

 

Desertinė „Pierre Hermé“. Nors kalbai pasisukus apie saldumynus ir macaroons visi kalba apie  arbatinę „Ladurée, paryžiečių simpatijos atitenka šiai ne tokiai turistinei vietai.

 

The Broken Arm. Stilinga kavinė ir parduotuvė bohemiškojo Marė (Le Marais) kvartalo širdyje.

 

Kavinė „The Beans on Fire“. Su šia jaukia vieta mane supažindino neįtikėtinai veikli ir žavinga lietuvė – Viktorija Gečytė, su kuria kalbėjausi „Lamų slėniui“. Ši kavinė – jos vaikino iniciatyva, jau spėjusi pavergti vietinių širdis.

 

12145106_462819153920307_592380720_n

 

Knygos ir filmai apie Paryžių.

 

,,Vidurnaktis Paryžiuje“ – labiausiai įsiminęs filmas, tačiau mane labiau žavi knygos, susijusios su miestu. Klasika – Ernesto Hemingvėjaus ,,Šventė, kuri visada su tavimi“.

 

Artėjantys renginiai mieste.

 

Paroda ,,Balenciaga, juodi kūriniai (,,Balenciaga, l’œuvre au noir“), vykstanti Musée Bourdelle nuo kovo 8 iki liepos 16 d. Paryžiuje nuolat rengiamos viena už kitą įspūdingesnės su mada susijusios parodos. Šios laukiau itin nekantriai.

 

Grupės „Paradis“ koncertas birželio 16 dieną. „Paradis“ muzika man yra tikrų tikriausia atgaiva ausims – nors prancūziškos muzikos klausausi retai, visus jų albumus moku beveik mintinai.

 

David Hockney retrospektyvinė paroda Pompidou centre. Numatyta data – birželio pabaiga.

 

Tiuilri  sodų šventė. Kaip ir kiekvieną vasarą, miesto gyventojai ir turistai džiaugiasi atrakcijomis viename gražiausių miesto sodų.

 

Processed with VSCO with a6 preset

Processed with VSCO with a6 preset

 

{FINDME}http://www.lamuslenis.lt/wp-content/uploads/14156448_1746447125620443_352968405_n.jpeg{/FINDME}