„Pataikauti publikai – ne man“
2017 . 06 . 08
Tekstas: Karolina Aleksandravičiūtė; nuotraukos: Lina Jushke

Ironiški, iš patogaus mąstymo rėmų išsivaduoti skatinantys dailininko Vlado Mackevičiaus, pasauliui prisistatančio Vladimir Mackevich vardu, kūriniai eksponuojami garsiausiuose pasaulio muziejuose, menininko interesus atstovauja po Europą išsibarsčiusios meno galerijos, o jo darbai puošia dailininkų Joe Cockerio, Róisín Murphy, buvusios Danijos princesės Aleksandros namų sienas. Penkerius metus savo gyvenimą tarp dviejų sostinių – Vilniaus iš Maskvos – dalijantis vyras nesaldžiažodžiauja. „Kuriantys žmonės dažnai nesupranta, kad yra aukščiau už žiūrovus, o pataikauti publikai linkęs menininkas gali sukurti tik vidutiniškus kūrinius“, – įsitikinęs jis.

 

– Vladai, atrodo, kad tavo darbai perteikia užslėptą ironiją, savotišką socialinę provokaciją. Kokius žodžius parinktum apibūdinti savo kūrybos temą?

 

Aš dažnai juokiuosi iš tam tikrų žmonių veiksmų, prioritetų, procesų, taip pat ir iš savęs –mėgstu autoironiją, savikritiką. Esu įsitikinęs, kad menas privalo būti aktualus, jis turi išjudinti iš patogaus, tačiau dažnai sau meluojančio mąstymo rėmų, įsivaizdavimo, kas yra kas, kaip reikia gyventi. Stengiuosi šnekėtis su žiūrovu, palikdamas vietos ir galimybių jam pačiam atsakyti į mano kūryboje keliamus klausimus. Savo kūrybą sieju su nuolatiniu reagavimu į tradicines aktualijas – žmonių santykius, nuodėmes ir šiuolaikines problemas – skaitmeninio pasaulio spaudimą realybei, religijos rolę šiuolaikinio žmogaus gyvenime. Nesiliauju nagrinėjęs amžiną gėrio ir blogio klausimo. Juk šiandien ši sąvoka pakito: dingsta tradicijos, trinamos sampratų ribos, dalykai būna įdomūs tik vieną kartą.

 

– Kokiam kūriniui dabar skiri daugiausiai savo minčių ir laiko?

 

Šiuo metų dirbu, savo mintis ir idėjas daliju dviem nuodugnaus pasiruošimo pareikalavusiems projektams. Pirmasis – fasadinė freska ant vieno Lietuvoje esančio religinio pastato sienos. Teko perskaityti daugybę kryptingos bei specialios literatūros, lankyti 11 mėnesių trukusius paruošiamuosius technologijų bei ikonų auksavimo kursus Rusijoje, gauti krūvas leidimų ir pasiruošti dvasiškai… Šis projektas kasdien sukelia daug pamąstymų. Jis tiesiogiai susijęs su tikėjimu, tad kaskart pradėjęs apie tai galvoti suprantu, kad tikėjimas žmogui būtinas. Jis suteikia gyvenimui prasmę, kurios nesunaikina net mirtis.

 

Antrasis projektas – apie vienintelį neišvengiamą ir stabilų, visus mus liečiantį reiškinį – mirtį, apie mūsų gyvenimą ir gyvenimą be mūsų. Tai mobilus projektas – instaliacija, kuria siekiu priversti susimąstyti, ar tikrai gyvename taip, kaip nori mūsų gamtinė esybė. Tai projektas, rodantis, kad visų laukia toks pats finalas, tad neverta nieko atidėlioti. Laikas meilei, šypsenai, skambučiui mamai ar tiesiog geram darbui yra dabar.

 

– Negaliu nepaklausti… Iš kur kyla kūrybinės mintys?

 

Mano projektų atsiradimas – tai reakcija į  vieną ar kitą gyvenimo procesą. Įkvėpimas jiems dažnai ateina iš kitų kūrybinių projektų: teatro, performansų. Projektai gimsta ir analizuojant meilę, tiesą, žmogaus vaidmenį visuomenėje, ryšį su gamta, su savo prigimtimi, galvojant apie vaikų manipuliacijas tėvais, tėvų manipuliacijas jau užaugusiais vaikais. Kitaip tariant – įkvėpimas gali gimti bet kur, idėjų kūrybai semiuosi iš gyvenimo visumos. Galvoje kilusias mintis stengiuosi užfiksuoti – jas užrašau į nedidelį blonknotėlį. Vadinu jį kietuoju savo disku, su savimi tampausi po visą pasaulį, net miegu pasidėjęs šalia. Tai labai palengvina kūrybos procesą. Užfiksuota mintis niekur nepabėgs, galva lieka neapkrauta, nereikia nuolat bandyti kažko prisiminti. Prie kūrybos, idėjų, produktyvumo ženkliai prisideda literatūra. Skaitymui skiriu daug laiko, mėgstu audioknygas. Šiame gyvenimo etape daugiausiai skaitau grožinę literatūrą, filosofines knygas.

 

– Kokia knyga įsitaisiusi ant tavo stalo šiandien?

 

–  Baigiu skaityti Levo Tolstojaus „Atgimimą“.

 

8

 

Visą istoriją skaitykite gegužės mėnesio „Lamų slėnio“ numeryje (128 p.)

 

{FINDME}http://www.lamuslenis.lt/wp-content/uploads/077.jpg{/FINDME}