Daugiau daržovių!
2017 . 03 . 18
Tekstas: Mantė Jaruševičiūtė; nuotrauka: Lina Jushke

Kaip būtų puiku, jei mažieji herojai taip pat noriai valgytų vaisius ir daržoves, kaip pasigardžiuodami kerta saldainius ir pyragaičius… Siekdamas paskatinti vaikų draugystę su vaisiais ir daržovėmis prekybos tinklas „IKI“ pristatė socialinės atsakomybės projektą „Sodinčius“. „Norime supažindinti vaikus su vaisiais ir daržovėmis, suteikti daugiau žinių, kurios ilgainiui formuotų tinkamos mitybos ir sveiko gyvenimo būdo įpročius“, – pasakoja „IKI“ viešųjų ryšių vadovė Berta Čaikauskaitė.

 

DSC_7662

 

„Sodinčiaus“ idėja kilo pastebėjus, kad mažųjų mityboje per mažai daržovių ir vaisių, nes vaikai tiesiog nėra tinkamai su jais susipažinę, kai kurių net nėra ragavę. B. Čaikauskaitė pasakoja, kad projekto organizatoriai užsibrėžė tikslą parodyti vaikams, kaip iš tikrųjų auginamos daržovės ir vaisiai, koks jų sezoniškumas, kas auga Lietuvoje, o kas pas mus atkeliauja iš svetur.

 

Tad šį pavasarį net dvidešimtyje Lietuvos darželių prekybos tinklas „IKI“įrengs šiltnamius, kuriuose vaikai patys augins daržoves. „Norėdami paskatinti vaikučius pažinti ir valgyti daugiau daržovių bei vaisių, leisime jiems patiems užauginti derlių, – pasakoja B. Čaikauskaitė. – Galbūt pamačius, kaip iš mažos sėklytės išauga ridikas ar salotos lapas, natūraliai kils noras jo paragauti. Taip pat skelbiame konkursą ir prašome vaikų nupiešti, kaip atrodys jų šiltnamis, bei sugalvoti jam pavadinimą. Bus be galo įdomu pamatyti mažųjų užaugintą derlių“.

 

Berta pasakoja, kad pati savo vaikus valgyti daržoves skatina kalbėdama apie jų naudą: „Nusivedusi į parduotuvę du mažamečius vaikus su jais kalbuosi, pasakoju, kodėl mes perkame daržoves, skatinu fantazuoti, ką iš jų paruošime, o sugrįžus leidžiu jiems patiems gaminti, darbuotis virtuvėje. Mano mažyliai noriai ruošia salotas, kepa blynus. Mes vaikams nedraudžiame paragauti gaiviųjų gėrimų ar traškučių, tačiau namuose jų niekada nerasi matomoje vietoje. Užtat ant stalo visuomet stovi didžiulė lėkštė sveikų užkandžių – riešutų, džiovintų spanguolių, šviežių morkyčių“.

 

Pernai startavęs projektas „Sodinčiaus“ rugsėjį penkių Lietuvos miestų darželinukams surengė pažintines ekskursijas po lietuviškus ūkius. Ekskursijoms sulaukus didelio susidomėjimo, buvo nuspręsta jas rengti ir kitą rudenį.

 

Siekdami sužinoti, kiek Lietuvos vaikai iš tiesų išmano apie vaisius ir daržoves, „IKI“ atstovai atliko ikimokyklinio amžiaus vaikų žinių tyrimą. „Apklausę Vilniaus vaikų lopšelio-darželio „Smalsučiai“ darželinukus, nustebome, kad ne visi žino, jog kiviai Lietuvoje neauga, o kai kurie vaikai įsitikinę, kad morkos auga ant medžių… – netikėtais eksperimento rezultatais dalijasi B. Čaikauskaitė. – Tai sužinoję drauge su vaikų psichiatru Linu Slušniu bei ikimokyklinio ugdymo pedagogais parengėme ugdymo programą, jos tikslas – žaidimo būdu skatinti vaikus rinktis daržoves ir vaisius“.

 

Patarimų, kaip vaikus sudominti sveikais produktais, galima rasti „Sodinčiaus“ internetinėje svetainėje, dauguma jų – visiškai paprasti: patariama daugiau laiko leisti su vaikais, kartu rinktis produktus, kaip galima dažniau drauge vakarieniauti ir gaminti maistą. „Kartais vaikams tiesiog įdomu sužinoti, kad morkose esantis karotinas yra naudingas, tad verta paieškoti įdomių faktų ir papasakoti vaikui apie daržovių naudą“, – pataria prekybos tinklo „IKI“ atstovė B. Čaikauskaitė.

 

Daugiau apie „IKI“ socialinės atsakomybės projektą „Sodinčius“ rasite čia.

 

{FINDME}http://www.lamuslenis.lt/wp-content/uploads/DSC_7662.jpg{/FINDME}